יום שלישי, 5 בפברואר 2008

ישראלשם: צבי

שם משפחה: אשכנזי

ארץ לידה: ישראל

סיפורים מבית אבא: "נולדתי בשנת 1937 בכפר מעש וגדלתי במשפחה שומרת מסורת: בערבי שבת היה ערב של כל המשפחה על יד השולחן עם כל מנהגי היהדות ובנוסף, גדלתי במסגרת המושב: על חקלאות,על עבודה קשה ותמיד מגיל צעיר עזרתי במשק. התקופה הייתה של לפני מלחמת השחרור והתנאים היו קשים. כמובן שההורים פינקו אותנו, הילדים במסגרת האפשרויות שהיו אז. אחרי מלחמת השחרור הכל השתנה: גם לטובה וגם לרעה. לפעמים את הכיתות הראשונות א-ג למדנו בבית ספר בכפר שהיה קטן ולמדנו עם ילדי גת רימון ואחר כך עברנו לבית ספר "הס" בפתח תקווה. לימודי התיכונים למדתי בבית ספר חקלאי, תיכוני על שם "כדורי" שנמצא ליד הר תבור במסגרת פנימייה שהייתה חוויה להיות עם נערים בני גילך מחוץ לבית. במסגרת זאת גם למדנו ברצינות וגם השתוללנו והיה לנו הרפתקאות מעניינות. בבית הספר "כדורי" הייתה נהוגה שיטת הכבוד שבה אסור היה להעתיק בבחינות אבל בכדורי אמנם לא העתקנו בבחינות, זאת הייתה החלטה של כל התלמידים בכיתה ולא הייתה שמירה של המורים בשעת הבחינה ובמקרה שמשהו היה נתפס כמעתיק, העונש היה כל כך חמור עד כדי סילוק מבית הספר. ואחרי התיכון התגייסתי לצבא. בצה"ל, שירתתי שתי תקופות: תקופה ראשונה הייתי בחיל רגלים וזו הייתה תקופה קשה מאוד מבחינה פיזית ובתקופה השנייה שירתתי בחיל האוויר, ביחידת צילומי אוויר הייתה תקופה מעניינת מאוד, אבל בלי שום השוואה לתקופה הראשונה שהייתה קשה פיזית.
לאחר הצבא, חזרתי למשק החקלאי ועסקתי בגידולים שונים:
גידול ירקות,פרחים ופרדס ובענף גידול עופות.
בילדותי, לא היה אינטרנט ולא היה מחשב והיו משחקי כדור שונים ומשחקי חברה.
הייתי חבר בתנועת הנוער העובד ואני הייתי עם חברי בני מאז ועד קורס המחשבים הזה. בתנועת הנוער יצאנו למחנות עבודה (עזרה לקיבוצים) במשך השנה היו ערבי פעילות בימי שישי ושבת בין הפעילויות היו משחקי צופים, משחקי לילה ובתום כיתה י"ב חלק מהחניכים יצאו להקים קיבוצים חדשים או להשלמה של קיבוצים וותיקים שקיבלו את הצעירים כחברים (אחרי הצבא).
במסגרת המושב היחסים עם השכנים היו יחסים כמעט משפחתיים, יחסי שכנות טובה: בתקופות ההם הייתה עזרה הדדית והיום בדרך כלל מי שהמשיך בחקלאות נעזר בשעת הצורך בפועלים מהחוץ ובפועלים זרים."